orzechy 1

Dlaczego warto moczyć orzechy?

Orzechy są nieodłączną częścią mojej diety. Traktuje je jako zdrową przekąskę i uwielbiam je tez dodawać do dań. Niewiarygodne, ile składników odżywczych kryje się w takim małym orzechu.

Natura po raz kolejny pokazuje swoją mądrość. Orzechy, pestki, warzywa strączkowe zawierają substancje , które stanowią część systemu obronnego ziaren. A więc tylko wtedy, kiedy odpowiednie warunki do rozwoju są spełnione, ziarna zaczynają kiełkować. Jeśli pada deszcz  substancje zostają naturalnie usunięte, a ziarno może zacząć wyrastać.

Dla nas substancje te są szkodliwe. Jednak możemy naśladować naturę namaczając nasze produkty dzięki czemu orzechy stają się dla naszego organizmu bardziej przyswajalne.

Jedną z najważniejszych substancji obronnych jest kwas fitynowy. I tu zaczyna się problem. Kwas ten wiąże się między innymi z cynkiem, magnezem, żelazem, wapniem, chromem i  to za nim zostaną wchłonięte. Minerały te są bezużyteczne i zostają wydalane,co może prowadzić nawet do niedoborów  minerałów.

Dodatkowym skutkiem ubocznym kwasu fitynowego jest fakt ,że blokuje on wydzielanie enzymów trawiennych. Dlatego czujemy się ciężko na żołądku po zjedzeniu orzechów.

Moczenie orzechów pomaga w pozbyciu się kwasu fitynowego oraz w trawieniu. Najszybciej i najprościej zostawić  je na noc. Można je odrazu zjeść lub  suszyć w piekarniku przez około 2 godz. w niskiej temperaturze lub w suszarce.

Komentarze